Na základě veřejné soutěže ART Cukrovar vzniklo dílo Cukrouš, několik metrů vysoká socha nespecifického zvířete, spletená z nerezových prutů o síle 15 a 20mm ve tvaru větvoví a která bude obrůstat popínavpou rostlinou, poskytující stín i životní prostor různým organismům.
Hlavním tématem díla je blízkost k přírodě. Je zároveň živočichem i rostlinou. Promítá živou přírodu přímo do své DNA tím, že využívá popínavé rostliny jako srst, která je časem pokryje. Bude díky nim živé, proměnlivé v čase a bude stárnout společně s lidmi, kteří zde budou žít. Proces růstu a stárnutí je součástí díla. Cukrouš je hotový v každé fázi – neporostlé i zarostlé tak, že se tvar už ztrácí.
Symbolizuje symbiózu mezi lidskou touhou formovat své okolí a přirozeností přírody tyto výtvory zpět pohlcovat. Poskytuje životní prostor a potravu dalším živočichům. Cukrouš je mementem vděku za poskytnutý prostor, který jsme jako lidé vzali do své správy a připomínkou divokých zvířat i jiných tvorů obývajících tuto lokalitu před tím, než ji do své správy vzali lidé. Je bodem setkávání, v létě poskytujícím stín ve svém podloubí. Cukroušem lze procházet, k čemu nabádá i stezka z nášlapných kamenů. Je archetypem domečků z dětských her a připomíná nám, že i dospělí si mohou hrát.
autor: Linda Čihařová
autor 3D modelu, vizualizací a technického řešení: Petr Korecký
ideová kresba:
vizualizace:
střípky z výroby díla: model
střípky z tvorby díla: skutečná velikost
Srdečně Vás zvu tuto středu 4.5. v 18.00 na setkání v Bezručových sadech na místě galerie Proluka při příležitosti vernisáže venkovní instalace v galerii Proluka. https://ctyridny.cz/projekt/linda-ciharova-proluka-pro-ukra/ fb událost: https://fb.me/e/2trtavKbT LINDA ČIHAŘOVÁ: Proluka – Pro UKRA Termín konání: středa 4. května v 18:00 Místo: ProLuka – Galerie pod vršovickým nebem Bezručovy sady, Praha 10 (park naproti domu Slovenská 23) Zobrazit na mapě › LINDA ČIHAŘOVÁ: Proluka – Pro UKRAInstalace z živých květin jako památník na letošní jarní ukrajinský boj o svobodu, padlé hrdiny i rozdělené rodiny donucené opustit své domovy i rodnou zem. Ukrajinský státní znak složený z narcisů a primulí bude na Proluce ještě několik let každé jaro rozkvétat. Tím, jak se některé rostliny budou množit a jiné uhynou, bude se znak měnit a rozpíjet tak jako se rozptyluje kolektivní paměť na historické momenty. Připomene nám, jak křehké i pomíjivé může být to, co považujeme za samozřejmost, a zároveň o kolik jsme silnější, když stojíme při sobě. To, co se nyní naučíme budeme v letech budoucích potřebovat ještě mnohem více při řešení změn klimatu a možná i jiných nečekaných událostí. Za pomoc s realizací instalace děkujeme studentům i vedení ZŠ Kladská. Linda Čihařová (1982) žije a pracuje v Praze, kde také vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. Absolvovala stáže na FAMU, University of New Mexico v Albuquerque, Academy Beeldene Kunste v Maastrichtu a stipendijní pobyt v centru Egona Schieleho v Českém Krumlově. I když má její tvorba široké rozpětí a kombinuje nová média s klasickými, jednotícím prvkem a hlavním inspiračním zdrojem zůstává krajina a vzájemné vazby s jejími obyvateli. Vychází z land artu a konceptu, ale inspirují ji hlavně vědecké metody a výzkum přírodních procesů. Její práce má svébytnou polohu tlumočníka mezi lidmi a přírodou. Od roku 2008 se také věnuje designu z recyklovaných materiálů (zejména elektroodpadu v projektu Trash made). |
Copyright © Čtyři dny, z.s. |
Realizace interaktivního hravého objektu pro děti do výstavy v Národním zemědělském muzeu JINDŘICH ŠTREIT A CYKLY.
trvání výstavy: 20. 9. 2019 – 31. 7. 2020
https://www.nzm.cz/akce/vystava-jindrich-streit-a-cykly
název objektu: Jsme jeden
Forma objektu je skládačka ze dřevěné vrstvené desky ve velikosti cca 100×100 cm
Možná další výroba na zakázku i v menší velikosti, například pro školy a školky. Při každé další realizaci jsou možné úpravy potisku.
Popisek k výstavě:
Ekosystémy jsou různě velké přírodní systémy, kde je živé a neživé navzájem úzce propleteno výměnou látek, energie a informací do nějaké typické podoby. Mohou mít velikost kontinentu nebo i jen vašeho žaludku. A možná spolu mohou tvořit i ještě větší organismus. Jejich hranice nemusí být zcela zřejmé. Jeden na druhém jsou závislé a vlivem změny jednoho dílku se mění i ty ostatní. Proto je důležité se i na hospodářskou půdu a krajinu dívat jako na součást velkého planetárního systému.
Tato skládačka představuje planetu v podobě odpočívajícího živočicha, klidného a spokojeného, takového, jakého bychom ho chtěli mít.
Celek obsahuje 23 dílků representujících různé ekosystémy, jež naší planetu dělají rozmanitou. Jeden nemůže existovat bez druhého, jen dohromady dáváme fungující celek.
Mokoš
rok: 2019
rozměr: 80 x 80 x 6 cm
materiál: plexi 3mm, fresnelová folie z LCD monitorů, stříbrný drát
Mokosh
year: 2019
dimension: 80 x 80 x 6 cm
material: Plexi glass 3 mm, special foil from LCD monitors, silver wire
Mokosh was the name of the big mother – old Slavic goddess, the protector of women’s destiny and childbirth. The original meaning of this name is associated with “wettnes”, because moisture means also life potential. But water is not only what plants need to grow, but also what they provide to the ecosystem to thrive.
This piece shows a face which I met many times in my dreams and represents the mother of plants in the shape of the lily (flower often associated with women). The face of goddess of plants, which is now facing a deep crisis as not only plants loose the wast areas of the rain forests, where they can live. It is a face telling us the last advice: If you forget about us, you will forget what you really are. We are the mirror of your future.
Love us, protect us and you will love and protect yourself.
Objekt Vyvrácený je vytvořen z kořenů stromů, vyvrácených za jedné jarní bouře r. 2015.
Je volným pokračováním instalace Treenimal escape (strom snažící se uniknout).
rok vzniku: 2015
rozměry: cca 160x90x23cm
Magnetic field
dimension: 100 x 100 x 6 cm
year: 2015
material: Plexi glass 3 mm, pieces from recycled foil from LCD monitors silver wire
Magnetické pole
velikost: 100x100x6 cm
rok vzniku: 2015
Objekt z plexiskla a fresnelové folie pocházející z recyklovaných lcd monitorů je inspirovaný smyslem pro zemský magnetismus, jímž se motýli monarchové orientují při každoroční migraci napříč kontinentem. Vychází i z křehkosti životního prostředí a vztahu organismů a zemských sil, jež jsou tím zranitelnější, čím méně jsou pro nás viditelné.
Project Ottakring jam was created for Ottakring festival, which wants to include national minorities living in Viena.
The wall of the local little home made jam factory was painted using pattern based on the colours and shapes from national flags of Austria and Turkey and countries of former Yugoslavia, which are the minorities living in the Ottakring neighbourhood.
At the end the public was invited to finish the empty faces with the emoticon of their feeling of living in this place.
OTTAKRING JAM was part of the KICK THE HABIT exhibiton in Czech centre in Vienna in June 2010.
Ceramics figurer (hlaf birds / half people, covered with fur fabric and glass beads.
Based on project Long journey.
Other pieces from the series on google docs.
Listen to trees, talk to moths, ask the sun to give you all the colors.
Installation made from the electrowaste material – LCD folies. In cooperation with Trash Made prepared for one day event – Mushrooming 2012 in park Stromovka, Prague. Organised by Formyiksztalty.pl
Transformation is propably the only way how can life survive as a complex and escape suinevitable destruction. more
It was a pleasure to participe on great event for one night in Brussels, on the 6 th of October 2012 called Nuit Blanche. With instalation Treenimal escape and other 34 instalations we filled the centre of Brussles for joy of about 30.000 visitors. Another project from Czech republic made by Dan Gregor and Tomáš Dvořák called Archifon was very succesfull. Projects were organized by Nuit Blanche in excelent cooperation of Czech centre in Brussels. Thank you.
Official video of Nuit Blanche 2012.
The Treenimal Escape is a garden instalation – a running skeleton creature made of tree branches projected on a trimed wood species.This creature is desperately trying to escape from its golden cage into an open land, but thanks to its constitution it can not.Within the garden it is very well taken cared of it, but it may want also try, what it a wild growth.How domesticated animals and platns and our manners to them reflect our own hidden desires? more
Instalation created for exhibition „Trace the Tweet-face the speed“ in Školská gallery 2012.
The installation consists of set of small sculptures, depicting bird – people arranged in a similar formation as birds, who are flying long journeys. Theese bird – people flocks is oriented from the ground up and causes a feeling of class hierarchy, which exists in various social groups and especially working groups. I wonder if there could be some paralell tohuman groups and how would this cooperation look like, if it will be governed by similar rules as bird´s rules.
Instalace „Jedna Rodina“ je zjednodušeně metafora odtrženého městského života. Pokojové květiny, živořící ve svých malých kontejnerech a skulinách jsou přitahovány ke zdánlivě jedinému dostupnému zdroji energie. Nevyřčené „Jsme“ v názvu JednaRodina nás však vrací do většiny obývacích pokojů v západních zemích. To co je světlo květinám, je lidem touha po informacích. Avšak jsou tyto obrazy pravé?
Light object for club Chapeau Rouge in Prague made of recycled PCB (source: Trash Made).
Svítíci objekt pro klub Chapeau Rouge v Praze vyrobený z recyklovaných desek tištěných spojů(zdroj: Trash Made).
Žijeme vedle sebe na malé planetě, v malém vesnici, malém domě, kde je skrze stěny slyšet volání přírody. Lidé však nastavili taková pravidla, že umí a mohou libovolně posouvat stěny mezi jednotlivými domy a byty a zvětšovat si vlastní obýváky. Někteří naši sousedé tím však ztrácí stále větší prostor pro život a končí v malých pokojích panelákových bytů.
In this instalation the viewer can get the relief up to the watter level (made by coloured projection), but after a while leaving untouched, land gets again under the watter.
This project is interested in the border of an urban landscape, where the city meets the nature. It is using an artificial light (hand torch, car lights or a helicopter´s search light) to illuminate and discover a landscape.
Tento projekt ze zabýval hranicí mezi městem a krajinou, kde se v té době projevovala silně lidská energie přetváření prostředí – konkrétně stavba městského obchvatu. Videa pocházejí z nočních výletů do krajiny. Záběry jsou nasvěcované umělým světlem (baterkou, autem,, helikoptérou).